Terapie ran kontrolovaným podtlakem prodělala v posledních letech pozoruhodný vývoj. Ve stavbě zařízení pro podtlakovou léčbu je hraje prim jednoduchost ovládání a tendence k minimalizaci velikosti přístrojů, které již nejsou závislé na zapojení do elektrické sítě a neomezují pacienta při běžných aktivitách. Většina přístrojů pro použití za hospitalizace umožňuje proplachový léčebný režim, který snižuje bakteriální nálož v ráně, zmenšuje koncentraci toxinů, rozpadových produktů a metabolitů a je efektivnější v potlačení tvorby biofilmu. Většina evropských zemí přijala následující strategii: pokud máme snížit náklady na celkovou léčbu pacientů s dehiscencí rány, je nutné zahájit podtlakovou terapii co nejdříve, zkrátit pobyt pacienta na lůžku intenzivní péče a po stabilizaci rány nemocného propustit do domácího ošetřování s tím, že je podtlaková terapie prováděna ambulantně. Některé státy (např. Itálie) centralizují péči o tyto pacienty do speciálních center, kam k výměnám NPWT systémů pravidelně dojíždějí z místa bydliště, jiné země (např. Velká Británie) využívají servis domácí péče, která provádí výměny u nemocných v domácím prostředí. Je otázkou, kdy na výhody tohoto postupu přijdou i české zdravotní pojišťovny, protože ambulantní podtlaková terapie u nás zatím není z prostředků zdravotního pojištění hrazena.
Ambulantní podtlaková terapie – jedna z cest ke snížení nákladů
Terapie ran kontrolovaným podtlakem prodělala v posledních letech pozoruhodný vývoj. Ve stavbě zařízení pro podtlakovou léčbu je hraje prim jednoduchost ovládání a tendence k minimalizaci velikosti přístrojů, které již nejsou závislé na zapojení do elektrické sítě a neomezují pacienta při běžných aktivitách.
DALŠÍ ČLÁNKY
Hygiena rány - nový dokument péče o nehojící se ránu
Hygieně rány se věnuje nový dokument vydaný v letošním roce časopisem Journal of Wound Care. Dokument vznikl na základě práce mezinárodního panelu odborníků a jeho cílem je upozornit na dosud nezpracovanou oblast procesu ošetření rány – hygienu rány.
Hygiena rány přestavuje komplex postupů, jejichž cílem je potlačení biofilmu, podpora hojení rány a snížení její mikrobiální a toxické zátěže rány. Hygienu rány stejně jako její posouzení je nutné provádět při každé výměně krytí. Hygiena rány spočívá v očistění kůže v okolí rány, provedené debridementu, oživení okrajů rány a aplikaci vhodného antimikrobiálního krytí na ránu. Vznik doporučeného postupu podpořila společnost ConvaTec.
Kompletní znění českého překladu dokumentu naleznete ZDE
Medicinální med jako krytí na rány nové generace

Po roce je zde opět den dekubitů
