Na webu probíhá aktualizace externích odkazů, děkujeme za pochopení.

Dotazy směřující do poradny a odpovědi na ně

Otázka

Prosím o zodpovězení mého dotazu. Moje maminka (72 let) má již 20 let bércové vředy. Praktický lékař ji nasadil nějaké léky, na křečové žíly a předepsal masti, kterými si maminka vředy ošetřuje. V poslední době si maminka navíc stěžuje i na výrazné bolesti nohou, které ji znemožňují normálně chodit. Existuje ještě nějaká jiná metoda, kterou by nám mohl pan doktor předepsat? Děkuji, dcera S. V.

Odpověď

Vážená paní V. Z vašich informací usuzuji, že Vaše maminka trpí bércovými vředy žilního původu. Toto onemocnění má velmi zdlouhavý průběh a bércové vředy mají sklon k recidivám. V některých případech se k lokální terapii používají i dermatologická externa (masti), daleko častěji k ošetřování bércových vředů používáme tzv. krytí vlhké terapie. Jejich výběr se řídí aktuálním stavem rány, hradí je zdravotní pojišťovny a mohl by je předepsat i Váš praktický lékař. Mohla byste se také obrátit na některou ze specializovaných ambulancí (kožní, ambulance pro léčbu chronických ran, cévní ambulance), kde by mamince poradili s dodržováním režimových opatření a správnou kompresivní léčbou pomocí bandáží končetin.

Vzhledem k tomu, že se v poslední době objevily i bolesti nohou, doporučuji provést vyšetření tepenného systému dolních končetin, protože zdravotní problémy Vaší maminky mohou být způsobeny současnou přítomností onemocnění tepen i žil na dolních končetinách. Pakliže se toto podezření potvrdí, je nutné čím jak nejdříve vyřešit poruchu tepenného zásobení. Obrátit byste se mohla i na některé ze 17-ti Komplexních kardiovaskulárních center, která se na diagnostiku a terapii vaskulárních onemocnění specializují.

 


Otázka

Dobrý den. Před 3 týdny jsem měl úraz na kole – odřel jsem se na pravém kotníku, kde vznikl strup a následně mokvající rána. Doma jsem na ránu přikládal jen gázové krytí. Je mi 27 let, doposud jsem zdráv, poraďte mi prosím, jak ránu ošetřovat. Děkuji za odpověď J. B.

Odpověď

Pokud rána trvá již 3 týdny a stále se nehojí, měl byste vyhledat ošetření na specializované ambulanci (chirurgické, případně ortopedické) tak, aby se vyloučilo jiné závažné onemocnění, ranná infekce apod. V některých případech závažné infekce v ráně může lékař nasadit antibiotika dle výsledku stěru z rány.

Čerstvé povrchní oděrky vzniklé při úrazech je možné po primární desinfekci poraněného místa a odstranění znečistění (např. drobné kamínky, písek, nečistoty ze silnice) ošetřovat pomocí neadherentních antiseptických krytí (např. Inadine, Bactigras, Atrauman Ag). Tato krytí si můžete zakoupit v lékárně nebo prodejně zdravotnických potřeb, případně je může předepsat lékař na poukaz na léčebnou pomůcku.