Tvorba biofilmu je jedním z důvodů selhávání lokální i celkové antimikrobiální terapie ran. Biofilm umožňuje mikroorganismům využít faktory k získání rezistence a tolerance vůči léčbě i přirozeným imunitním procesům, které organismus využívá ke zvládání přítomnosti mikroorganismů v ráně. Jako nadějné se v poslední době ukazují zejména inovované lokální postupy léčby, zatímco antibiotika jsou v důsledku rychle rostoucí rezistence již na druhé koleji. Výsledky dosud publikovaných studií zdůrazňují význam opakovaného debridementu rány a moderních antiseptik se širokým spektrem účinku a dosud neznámou bakteriální rezistencí. Velmi dobrou efektivitu vůči ranné infekci a biofilmu vykazuje také larvální terapie a podtlaková terapie ran s proplachem. Nová terapeutická krytí účinná v léčbě ranné infekce využívají jednak fyzikální mechanismy (hydrofobní povrch krytí, který imobilizuje přítomné baktérie a plísně), jednak kombinují stávající technologie a novými poznatky. Příkladem je inovace krytí hydrofiber se stříbrem a povrchově aktivní látkou, která zpomaluje a ztěžuje tvorbu biofilmu na spodině rány. Na konferenci ji představila společnost Convatec. Velký význam pro snížení výskytu ranné infekce mají i jednoduchá preventivní opatření typu správné mytí rukou a používání rukavic při ošetřování ran, která pomáhají snížit výskyt zejména nozokomiálních nákaz, jak zdůraznil ve své prezentaci profesor chirurgie David Leaper z Velké Británie.
Aktuality v léčbě ranné infekce
Tvorba biofilmu je jedním z důvodů selhávání lokální i celkové antimikrobiální terapie ran. Biofilm umožňuje mikroorganismům využít faktory k získání rezistence a tolerance vůči léčbě i přirozeným imunitním procesům, které organismus využívá ke zvládání přítomnosti mikroorganismů v ráně.
DALŠÍ ČLÁNKY
Rizika a komplikace podtlakové terapie ran
Podtlaková terapie (NPWT) otevřených ran různé etiologie se ve světě používá již od roku 1995. Vzhledem k velmi dobrým klinickým výsledkům se za tuto dobu stala zlatým standardem léčby některých ranných dehiscencí (sternotomie a laparotomie). Statisticky ověřená účinnost NPWT v léčbě dalších diagnóz ale zatím chybí. Časopis Wounds publikoval ve svém červencovém vydání výsledky studie švédských autorů (Fagerdahl et al.: Risk Factors for Unsuccessful Treatment and Complications With Negative Pressure Wound Therapy), která se zaměřila na stanovení rizikových faktorů úspěšnosti terapie rány kontrolovaným podtlakem a komplikací spojených s NPWT. Výzkumníci zaznamenali retrospektivně výsledky léčby 87 pacientů léčených v letech 2005-2007 ve všeobecné nemocnici Södersjukhuset ve Stokholmu pomocí V.A.C metody podtlakové terapie. Podle typu rány byli pacienti rozděleni do 5 skupin (otevřené pooperační rány (45 pacientů), ischemické rány (11 pacientů), rány spojené s infekcí (9 pacientů), posttraumatické rány (8 pacientů) a dekubity (14 pacientů)). Byly sledovány výsledky podtlakové terapie a vzniklé komplikace. Publikovaná data byla statisticky analyzována.
Rok 2016 ve světě ran
V roce 2016 se mohou příznivci hojení ran těšit na řadu nových akcí, kongresů a publikací. Přinášíme krátký přehled toho nejdůležitějšího:
V květnu se v německých Brémách uskuteční mezinárodní konference Evropské asociace pro léčbu ran (EWMA). Mottem setkání „Pacienti, rány, práva“ má obrátit pozornost účastníků na otázky rovného přístupu nemocných k moderní léčbě ran. EWMA bude v Brémách slavit 25 výročí vzniku, díky čemuž se uskuteční řada dalších doprovodných akcí. Jednacím jazykem bude tradičně angličtina a němčina.
Dopad epidemie COVID19 na zdravotnické pracovníky
Pandemie COVID-19 přestavuje v současnosti velkou výzvu pro celou naši populaci. Zdravotníci musí při výkonu svého povolání čelit neustálému riziku přenosu infekce na sebe a své blízké. Jako nezbytné se proto ukázalo používání osobních ochranných prostředků (jednorázové rukavice, roušky, respirátory, štíty, brýle a ochranné obleky), které zabraňují přenosu viru na pokožku a sliznice zdravotního personálu. Aktuální informace o dostupnosti a doporučení k použití ochranných pomůcek jsou dostupné na webových stránkách ministerstva zdravotnictví České republiky.