V lednu 2012 udělila americká FDA povolení k používání systému PICO k podtlakové terapii za hospitalizace i v domácím použití pro ambulantní pacienty. PICO je systém podtlakové terapie na jedno použití, který neobsahuje sběrný kanistr. Kontakt s ránou zabezpečuje speciální krytí pokryté vrstvou silikonu, které absorbuje ranný exsudát a přenáší léčebný podtlak na plochu rány. Kromě jednoduchosti v aplikaci a ovládání přístroje je provoz tohoto systému také levnější - v porovnání se standardními přistroji na podtlakovou terapii rány jsou náklady na PICO asi dvoutřetinové. V České republice bude systém PICO také dostupný, zatím ale při ambulantním použití není hrazen z prostředků zdravotního pojištění.
Novinky v ambulantní podtlakové terapii
DALŠÍ ČLÁNKY
Pozdní komplikace diabetu
Třetí díl našeho speciálu se věnuje výskytu tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Jejich vznik a další rozvoj souvisí s nedostatečnou kompenzací diabetu. I když je jejich nástup velmi pozvolný, výrazně zhoršují kvalitu života nemocných s diabetem a jen velmi obtížně se dají léčit.
Ve vývoji je nová biosyntetická náhrada kůže
Jak ošetřit kožní trhlinu v rámci první pomoci?
Kožní trhliny mohou u rizikových jedinců vzniknout prakticky kdykoli a kdekoli – v domácím prostředí i v nemocnici. Následující postup je určen pro zdravotníky, případně pro laiky, kteří již mají zkušenosti s ošetřováním ran (například v rámci péče i své rodinné příslušníky). V případě, že máte z poskytnutí první pomoci obavy, nezbývá vám než bezodkladně vyhledat odbornou pomoc. Co tedy udělat v případě prvního ošetření tak, abychom ránu stabilizovali, zabránili dalšímu poškození kůže a mohli nemocného dopravit k definitivnímu ošetření?